SK | EN

Ako najlepšie využiť kokosový olej

 • 19.01.2015
 • 3552
 • kokosovy olej
  mentalny vykon
  fyzicky vykon
  ingrediencie
  inspiracia
  vyziva
Kokosový olej je základnym tukom v POWER životospráve. Spoznajte prečo je oveľa lepší ako iné rastlinné oleje a aké sú jeho kompletné možnosti využitia. Vyskúšajte všetkých 7 overených využití a objavte hodnotu čistej energie.

Natavme si mozog správnym smerom a vytvorme si pomôcku pre zapamätanie dôležitých vecí. Tak ako máme 7 trpazlíkov, tak máme aj 7 najlepších využití kokosového oleja. Vyskúšajte na každý deň v týždni aspoň jednu fintičku a objavte čaro čistej energie prírody. 


1. Rýchly a spoľahlivý zdroj poctivej energie


Kokosový olej je najbohatším zdrojom MCT tukov (Medium Chain Triglycerides). Tieto tuky priamo vyživujú naše bunky, navodzujú rýchlejší ústup pocitu hladu v porovnaní s bežnými tukmi a poskytujú priamy zdroj poctivej ketónovej energie pre mozog.

Kokosové MCT tuky majú úžasnú vlastnosť rýchlej metabolizácie, pričom vôbec nezaťažujú podžalúdkovú žľazu (pankreas) a vy tak získavate rýchlu, ale aj trvajúcu energiu, ktorá podporuje váš tukový metabolizmus a nezaťaží telo.2. Základný tuk pre akúkoľvek tepelnú úpravu


Kokosový olej je tepelne veľmi stabilný do teploty až 200 st. C Neprepaľuje sa, neprská a je ideálny na rýchlu úpravu jedál vo woku, ale aj pri spracovaní vajíčok, či príprave palaciniek. Predstavuje skvelé riešenie pre milovníkov vyprážaných jedál, je najlepším základom pre milovníkov pečenia, či prípravy “raw” dezertov, ako aj skvelou náhradou rastlinných tukov v prípade laktózovej intolerancie.


3.  Energetická bomba do vašej kávy


Zabudnite na cukor a mlieko, ktoré vás spomaľujú. Vyskúšajte si dať do kávy kokosový olej. Ak k tomu pridáte aj poctivé maslo, získavate veľmi rýchlo stráviteľnú a zároveň trvajúcu energiu pre váš mozog. Pozor, efekt tejto kombinácie je priamo úmerný s kvalitou kávy ktorú pijete! Preto sa spoliehame na našu POWER COFFEE, ktorá neobsahuje žiadne toxíny, ktoré sú hlavným problémom komerčných káv.


4. Telová kozmetika na všestranné použitie

Kokosový olej dokonale nahradí vaše telové mlieko, či krém na tvár. Pridajte mak a máte skvelý peeling. Vezmite si ho so sebou na pláž - je vynikajúcou prírodnou alternatívou opaľovacích krémov, vaše opálenie bude nielen krajšie, ale aj zdravšie. Pre svoju čistotu a nezávadnosť je vhodný aj pre jemnú pokožku detí.5. Úprava trávenia a boj proti baktériám a kvasinkám


Kvasinková infekcia a súvisiace poruchy trávenia sú bežným problémom - kokosový olej pôsobí priamo antibakteriálne. Má vysoký obsah prírodných antioxidantov v podobe vitamínov A, C a E. Za jeho antibakteriálne a antivirálne účinky je zodpovedný vysoký obsah kyseliny laurovej. Vďaka pravidelnej konzumácii výborne podporíte imunitu a ušetríte si kopec mizerne stráveného času, keď vás zlomí nejaký vírus. 


6.  Starostlivosť o zdravé zuby a pevné vlasy


Domáca zubná pasta, ktorá mineralizuje a bieli zuby - skombinujte kokosový olej s kypriacim práškom, či sódou bikarbónou a aplikujte celý týždeň. Potom sa pozrite do zrkadla a nezľaknite sa zázraku belších zubov. Kokosový olej je výbornou kúrou aj pre vaše vlasy - vyskúšajte kokosovú masáž hlavy. Ak máte sklon k mastným vlasom, aplikujte olej iba na končeky. Pocit pohody a radosti z dobre vyživenej a hebkej koruny krásy sú predsa na nezaplatenie!


7. Starodávny aj novodobý liek 

Priamo podporuje štítnu žľazu a správnu funkciu hormónov. Je vhodný na dezinfekciu, ale i proces hojenia rán. A v neposlednom rade, pravidelná konzumácia oleja vám nielen dvihne dobrý cholesterol, ale aj zníži kritické triacylglyceroly, ktoré sú základným problémom kardiovaskulárnych chorôb. Olej zároveň pôsobí protizápalovo a zmierňuje aj ďalšie nepríjemné zdravotné komplikácie spojené s inflamáciou v tele.


Vedomostný sumár na záver.


Vidíme, že kokosový olej je jednou z najhodnotnejších potravín, ktorá by sa mala stať súčasťou nášho základného nákupného košíka POWER životosprávy. Ak totiž preklopíte váš prijem kalórii na viac inteligentných tukov namiesto zbytočných sacharidov, tak urobíte prvý veľmi dôležitý krok v prospech optimalizovania vašej POWER životosprávy. Za výživovou hodnotu kokosového oleja stoja najmä tieto 2 zázračné ingrediencie:


1. Kyselina laurová


Tvorí viac ako 50% obsah kokosového oleja. Tento tuk dokážeme okamžite premieňať na rôzne ďalšie kyseliny, ktoré dokážu ničiť baktérie a vírusy. Žiadna iná potravina na svete neobsahuje viac kyseliny laurovej, 

ako kokosový olej.


2. MCT tuky


Sú to tuky so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú veľmi rýchlo využiteľné pre získanie energie a dokonca svojim spôsobom simulujú sacharidy. Vďaka týmto tukom vieme rýchlejšie trénovať tukový metabolizmus a podporiť tvorbu užitočných ketónov v našom mozgu. 


Aj keď je kokosový olej jedným z Top tukov tak nie je jediný. Do POWER životosprávy patria aj ďalšie skvelé voľby ako olivový olej, pravé kvalitné maslo, orechy, či bravčová masť. Aj tie budeme postupne objavovať až kým neprídeme na to, že chute sa budujú kvalitnými tukmi, bylinkami a koreniami a nie zbytočným cukrom. 


Viac info výbere a kvalite kokosového oleja nájdete v súvisiacich článkoch na blogu zakladateľa POWER COFFEE, Dušana Plichtu.